Czupi na górskim szlaku- z Zakrętu Śmierci na Wysoki Kamień

Ponieważ w Karkonosze raczej szybko nie powrócimy, naszą obecność tutaj staraliśmy się wykorzystać jak najlepiej i odwiedzić nie tylko atrakcje miejskie, ale też jak najwięcej górskich szczytów. Ze względu na porę wczesnowiosenną wyższe partie nie były wprawdzie w naszym zasięgu, okolice obfitują jednak także w trasy, które nawet zimą nie sprawiają większego problemu. Pod warunkiem oczywiście odpowiedniego przygotowania.

Jako kolejne miejsce naszej wędrówki wybraliśmy więc Wysoki Kamień, który chociaż ma jedynie 1058 m n.p.m. zaskoczył nas typowo zimowymi warunkami. Mimo braku przygotowania na śnieg szlak jest na tyle łatwy, że bez większych problemów udało nam się go pokonać.

Na Wysoki Kamień najlepiej udać się z okolic Szklarskiej Poręby. My samochód zostawiliśmy na parkingu przy Zakręcie Śmierci, by na górę dostać się żółtym szlakiem. Do przejścia mamy wówczas nieco ponad 3 km i niecałe 300 m przewyższenia. Przy samym zakręcie znajduje się parking, gdzie bez problemu zostawić można samochód, a kilkadziesiąt metrów dalej punkt widokowy ze stolikami i ławkami, gdzie można zrobić sobie krótki piknik z pięknymi widokami. Warto tam zresztą zajrzeć nawet jeśli nie mamy zamiaru zatrzymywać się na dłużej, przy pięknej aurze można bowiem podziwiać panoramę Karkonoszy ze Szrenicą, Śnieżnymi Kotłami i Śnieżką.

Sam szlak na Wysoki Kamień nie jest ani trudny, ani przesadnie stromy. Prowadzi lasem, po drodze nie ma więc szans na piękne widoki, na wysokości Czarnej Góry napotkać jednak możemy ciekawe formacje skalne o nazwie Mnich i Dzwonnica. Tuż przed samym szczytem, kiedy w zasięgu naszego wzroku znajduje się już wieża widokowa, do szlaku żółtego dołącza czerwony, mamy też do pokonania jedyne na trasie bardziej strome podejście. Nie jest ono jednak długie dlatego już po chwili znajdujemy się pod prywatnym schroniskiem, gdzie można chwilę odpocząć i ogrzać się przy gorącej herbacie. I chociaż wieża widokowa budowana przez właściciela cały czas nie była ukończona, widoki roztaczające się spod samego schroniska również robią wrażenie. Po odpoczynku, napełnieniu żołądków i nacieszeniu oczu pozostaje nam powrót po własnych śladach do zaparkowanego przy Zakręcie Śmierci samochodu.

Wycieczka na Wysoki Kamień jest wprost idealną opcją dla rodzin z dziećmi. Szlak nie jest bowiem przesadnie długi, ani trudny, a wielbiciele pięknych widoków na pewno będą usatysfakcjonowani. Zwłaszcza jeśli trafią na sprzyjającą pogodę. A nasza, chociaż spełnieniem marzeń nie była, i tak nie popsuła nam wycieczki, którą do tej pory wspominamy bardzo miło.

Zajrzyj do....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *