Szwajcaria Kaszubska, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko rozległe lasy i piękne jeziora, ale także liczne wzniesienia, górki i pagórki. I choć nie są to duże wysokości często rozpościera się z nich zapierający dech w piersiach widok. A że należymy do osób, które lubią podziwiać piękno krajobrazu chętnie odwiedziliśmy kilka punktów widokowych. Na mapie Szwajcarii Kaszubskiej znaleźć można zarówno te naturalne, jak i stworzone przez człowieka- oto lista tych z nich, które udało nam się zobaczyć na własne oczy.
Wieża widokowa na Wieżycy – jedna z lepiej znanych kaszubskich atrakcji znajdująca się na szczycie Wieżycy właśnie, najwyższego naturalnego wzniesienia pojezierza o wysokości 329 m n. p. m. Sama wieża ma 35 m wysokości a na jej szczyt prowadzą 182 stopnie. Zbudowana w 1997 r. jest już piątą wieżą istniejącą w tym miejscu. Z platformy widokowej podziwiać możemy porastający szczyt wzniesienia 150- letni las bukowy, Wzgórza Szymbarskie czy też jeziora tzw. „Kółka Raduńskiego”. Dojście na szczyt z położonych u podnóża góry parkingów zajmuje ok. 20 minut i jest to bardzo przyjemny, spacerowy szlak dostępny praktycznie dla każdego. My osobiście polecamy skorzystać z bezpłatnego parkingu leśnego zlokalizowanego w sąsiedztwie czarnego szlaku PTTK, choć podobno istnieje jeszcze inny, w sezonie niestety płatny. Wejście na wieżę kosztuje 10 PLN i jest dostępne przez cały rok z możliwymi przerwami w sezonie zimowym, kiedy konstrukcja jest zbyt oblodzona.
Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich – miejsce idealne do odwiedzenia przy okazji zwiedzania najstarszego skansenu w Polsce. Wieża znajduje się na terenie stanicy wodnej PTTK i ma wysokość 36 m. Odwiedzający mogą podziwiać okolicę z trzech platform widokowych na różnej wysokości a przyznać trzeba, że widok jest naprawdę piękny. Jest to jedyne miejsce skąd zobaczyć można Krzyż Jezior Wdzydzkich, utworzony przez Jezioro Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko, a także liczne półwyspy, zatoki oraz największą wyspę na jeziorze czyli Ostrów Wielki. Według legendy swój udział w powstaniu tego wyjątkowego miejsca mieli kaszubscy Stolemowie, którzy próbowali odprowadzić wodę z jeziora kopiąc olbrzymi rów na cztery strony świata by pomóc księciu Sorkowi zdobyć piękną wodnicę Wdzydzannę. Ich działanie wprawdzie nie przyniosło zamierzonych rezultatów pozwala nam jednak po dziś dzień cieszyć się wyjątkowo pięknym miejscem. Wstęp na wieżę kosztuje 5 PLN zaś na terenie samej stanicy znajduje się także pole namiotowe, restauracja i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dla nas miejsce to było zdecydowanie zbyt tłoczne by skorzystać z dodatkowych atrakcji, wejście na wieżę jednak bardzo polecamy.
Góra Sobótka w Ręboszewie – punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę okolicznych wzgórz i jezior- Wielkie i Małe Brodno oraz Kłodno. Na szczycie znajduje się także piękny wiatrak koźlak, tak charakterystyczny element kaszubskiego krajobrazu. Koźlaki stawiane były na tych terenach od połowy XIV w., zanikać zaczęły jednak w wieku XX., kiedy to upowszechniły się silniki spalinowe. Ten stojący na Górze Sobótka jest w pełni zrekonstruowany i pełni obecnie funkcje hotelowe, w sezonie letnim funkcjonuje tam także kawiarenka. Jest również całkiem przyjemny plac zabaw dla dzieci. Nawet jeśli nie chcemy skorzystać z usług punktu gastronomicznego Sobótka jest doskonałym miejscem na piknik z cudownymi widokami. Na sam szczyt góry możliwy jest wjazd samochodem my jednak zdecydowanie polecamy spacer. Wysokość nie jest duża, odległość także a zawsze lepiej rozruszać stare kości. Zbieganie z góry ma też swój nieopisany urok. A jeśli nagle przyjdzie nam ochota na większe „małe co nieco” to u podnóża góry znajduje się bardzo dobra restauracja z placem zabaw i równie przyjemnymi widoczkami. Do tego bardzo duży parking, na którym można zostawić samochód. Byliśmy i Modrą Sobótkę bardzo polecamy.