Mimo iż, jak wszyscy na pewno doskonale wiedzą, uwielbiamy góry i górskie wycieczki, nie zawsze czas i okoliczności pozwalają nam poświęcić cały dzień na wycieczkę. W takich momentach jednak również staramy się gdzieś wybrać eksplorując okolicę, i to zarówno tę bliższą, jak i dalszą. Jednym z miejsc, w odległości godziny drogi samochodem od naszego domu, do którego lubimy wracać, jest Park Śląski w Chorzowie. W niewielkiej odległości od siebie można znaleźć tam tyle rodzinnych atrakcji, że jeden dzień to zdecydowanie za mało. Stąd nasze powroty. Tym razem, korzystając z pięknego, jesiennego dnia, postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, czyli po prostu tutejszy skansen.
Górnośląski Park Etnograficzny zajmuje powierzchnię 30 ha i można na jego terenie obejrzeć prawie 80 obiektów architektury drewnianej z różnych miejsc i epok. Prócz domów i budynków gospodarczych obejrzeć można także zabudowania sakralne czy spichlerze. Część chat jest otwarta można więc obejrzeć je nie tylko z zewnątrz, ale też w środku. Bilet wstępu dla dorosłego kosztuje 20 PLN, ulgowy 12 PLN. Dzieci do 3 roku życia wchodzą za darmo, a dzieciaki w wieku 3 do 7 lat zwiedzają skansen za piątaka. Muzeum można zwiedzać także z przewodnikiem. Bezpośrednio przed wejściem znajduje się parking, który dla gości jest bezpłatny. Ponieważ teren jest naprawdę duży warto na jego zwiedzanie zarezerwować sobie więcej czasu. Nie ma problemu nawet jeśli w czasie spaceru zgłodniejemy- na terenie obiektu znajduje się także restauracja, w której można zatrzymać się na posiłek. Wybór dań może nie jest bardzo duży, ale jest smacznie, dzieciaki polecają zwłaszcza żurek.
Skansen w Chorzowie to idealny pomysł na rodzinny spacer o każdej porze roku. My wybraliśmy się tam w słoneczny, jesienny dzień, kiedy park prezentował się wyjątkowo urokliwie. Szeleszczące pod stopami kolorowe liście, idealne do obrzucania się, lśniące w październikowych promieniach oczko wodne… Szczerze polecamy wszystkim, którzy w środku miasta szukają odrobiny wytchnienia i kontaktu z naturą. My na pewno nie raz jeszcze tu wrócimy.